• 20 stycznia 2022

Aby uzyskać maksimum emocji z oglądania filmu lub programu telewizyjnego potrzebujesz odpowiedniego dźwięku. Gdy wbudowane głośniki nie wystarczą, na ratunek przychodzi soundbar - z kilkoma głośnikami w środku. Może być równie potężny i funkcjonalny jak kino domowe, ale jednocześnie zajmuje znacznie mniej użytecznej przestrzeni. Soundbar to kompaktowy system audio, dzięki któremu będziesz cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez konieczności instalowania i rozstawiania nieporęcznego sprzętu. Zamiast subwoofera i kilku potężnych głośników, które wcześniej były największym marzeniem miłośników kina i muzyki, możesz sobie poradzić z jednym małym soundbarem. Co zapewnia soundbar:

• wysokiej jakości dźwięk telewizora i podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych;

• odtwarzanie plików audio i wideo za pośrednictwem dysków zewnętrznych;

• wygodne sterowanie (zdalne sterowanie z soundbara i telewizora, a także głosowe w niektórych modelach);

• oszczędność miejsca: głośnik monofoniczny wymaga kilkakrotnie mniej miejsca niż zestaw kina domowego;

• obsługa urządzeń mobilnych z połączeniem Bluetooth.

Głównym celem listwy dźwiękowej jest zapewnienie przestronnego, szerszego pola dźwiękowego niż pojedyncze głośniki, przy jednoczesnej oszczędności cennej przestrzeni.

Co znajduje się wewnątrz soundbara?

Soundbar składa się z gramofonu, wielu głośników i procesora dźwięku, który w dużej mierze decyduje o jakości dźwięku wyjściowego. Liczba głośników waha się średnio od 4 do 16 - koszt soundbara zależy od ich liczby. Funkcję subwoofera może pełnić głośnik basowy, chociaż nie zawsze jest on dostępny. Głośniki są ustawione pod różnymi kątami względem siebie, dzięki czemu dźwięk rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.

Jak wybrać soundbar

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie soundbara oceń go ze wszystkich stron. Najważniejsze kryteria wyboru są wymienione poniżej.

Moc

Im wyższy parametr, tym głośniejszy będzie dźwięk na wyjściu. Moc dobierana jest na podstawie powierzchni pomieszczenia. Do przestronnego pomieszczenia (od 50 m 2 ) nadaje się soundbar o mocy 200 W, do pomieszczenia średniej wielkości (30–40 m 2 ) wystarczy głośnik 100–150 W, do małego (poniżej 20 m 2 ) - do 6 W.

Złącze TV i inne interfejsy przewodowe

Soundbary są aktywne i pasywne. Te pierwsze są podłączone bezpośrednio do telewizora, a drugie można regulować za pomocą amplitunera AV. Aktywne soundbary to niezależne systemy audio. Są wygodne i łatwe w konfiguracji, jednocześnie pełnią funkcję wzmacniaczy i często wspierają podłączenie dodatkowych urządzeń lub przesyłanie danych przez Bluetooth. Oprócz pasywnego soundbara będziesz musiał kupić amplituner AV.

Dzięki wyjściu AUX ze standardowym gniazdem audio 3,5 mm możesz przesłać sygnał do soundbara z dowolnego innego kompatybilnego urządzenia. Pozwala to zmienić soundbar w prawdziwe centrum rozrywki. Aktywne soundbary podłącza się bezpośrednio do telewizora przez interfejs HDMI, trochę rzadziej - przez RCA lub złącze analogowe. Opcja HDMI ma jedną główną zaletę: dostępny jest zwrotny kanał audio (lub ARC). Dzięki niemu soundbar włącza się jednocześnie z telewizorem, a głośnością dźwięku w obu urządzeniach można sterować jednym pilotem.

Top