• 20 stycznia 2022

Trudno o jedną odpowiedź na pytanie o to, który odkurzacz może być uznany za najlepsze rozwiązanie. Podczas gdy jedna grupa odbiorców koncentruje się przede wszystkim na mocy ssania, dla innych znacznie ważniejsza jest energooszczędność i wskaźnik DPU. Na jakie parametry należy więc zwrócić szczególną uwagę, a które można uznać za mniej istotne?

Moc ssania i jej znaczenie

Wielu osobom wydaje się, że znaczenie mocy ssania jest niemożliwe do przecenienia, bo właśnie ten parametr decyduje o tym, czy odkurzacz będzie efektywny podczas zbierania kurzu i brudu. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale parametr, o którym moglibyśmy powiedzieć, że jego znaczenie jest kluczowe. Co więcej, nie zawsze można go w prosty sposób wiązać z większą efektywnością urządzenia. Dziś znacznie większe znaczenie ma oznaczenie tego, jaka klasa efektywności charakteryzuje dane urządzenie, a zarządzenia unijne nakładają na producentów odkurzaczy obowiązek sumiennego informowania nas o tym.

Odkurzacze workowe

Gdybyśmy mieli wskazać rozwiązanie sprzątające cieszące się największą popularnością, z pewnością na takie miano zasługiwałby odkurzacz workowy. W tym przypadku mamy do czynienia z modelem, w którym zebrane zabrudzenia są gromadzone w specjalnym worku. Może być to płócienny worek wielokrotnego użytku, w sprzedaży nie brakuje jednak również jednorazowych worków papierowych. Jeżeli zależy nam na dobrym rozwiązaniu, stawiajmy przede wszystkim na te odkurzacze, których worki składają się z kilku warstw. Worki jednorazowe tylko pozornie są łatwiejsze w użytkowaniu, a w pewnym momencie możemy zetknąć się z problemem z ich dostępnością. Dobry odkurzacz workowy wcale nie musi być drogi, a naprawdę dobre rozwiązanie można nabyć za 300 PLN.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze, które nie są wyposażone w worek, również podbijają serca Polaków przede wszystkim dlatego, że samo obchodzenie się z nimi jest dużo łatwiejsze niż ma to miejsce w odniesieniu do modeli workowych. Nie trzeba w nich wymieniać worka, a wszystkie zabrudzenia znajdują miejsce w plastikowym pojemniku. Dobry odkurzacz tego typu powinien mieć jednak moc ssania, która nie zmienia się w zależności od tego, jak wypełniony jest pojemnik.

Odkurzacze wodne

Odkurzacz wodny przypomina nieco model bezworkowy, z tą jednak różnicą, że zabrudzenia trafiają w jego przypadku do zbiornika napełnionego wodą. Kurz i zanieczyszczenia przez cały czas pozostają w wodzie, podczas gdy czyste powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. To ciekawy pomysł zwłaszcza, gdy w domu znajdują się gubiące sierść zwierzęta. Filtr wodny to także bardzo duża korzyść dla alergików. Ilość alergenów z kurzu dostająca się do powietrza podczas odkurzania jest dzięki filtrowi wodnemu ograniczona do minimum.

Odkurzacze piorące

Zainteresowanie odkurzaczami piorącymi ma swoje źródło w funkcjonalności tego rodzaju rozwiązań. Poradzą sobie nie tylko z kurzem, ale i z uciążliwymi plamami z jedzenia oraz picia. Wiele modeli jest też wyposażonych w funkcję zbierania różnego rodzaju płynów z podłogi.

 

Top