• 20 stycznia 2022

Głównym celem parownicy jest użycie pary do prasowania ubrań. Nie zapominajmy jednak, że nowoczesne urządzenia bez problemu radzą sobie z takimi pracami jak usuwanie starego, uporczywego brudu, dezynfekcja zabawek i chusteczek dziecięcych. Ponadto niszczą nagromadzone roztocza i łatwo eliminują nieprzyjemne zapachy.

Jak działają parownice

Już sama nazwa przedmiotu mówi nam, że cała szeroka gama funkcji, w jakie wyposażone jest to urządzenie, jest wykonywana dzięki działaniu pary na obrabianą powierzchnię. Cechą konstrukcyjną każdego urządzenia jest obecność pojemnika na wodę, który jest w nim podgrzewany do temperatury wrzenia. Para z wrzącej wody kierowana jest do płaskich dysz, które bezpośrednio oddziałują na obrabiane tkaniny. Pod wpływem ciśnienia dyszy i wypartej pary włókna dowolnego materiału wydają się „rozluźniać”, co pozwala na wygładzenie tkaniny. Pod wpływem pary usuwane są wszelkie zabrudzenia i plamy, a także znikają nieprzyjemne zapachy.

Parownice do odzieży i ich zalety

Po pierwsze, parownice są mobilne. Nie musisz przygotowywać dla nich konkretnego miejsca pracy i kupować, a następnie instalować deskę do prasowania, jak to było w przypadku żelazka. Nie musisz nawet zdejmować ubrań z wieszaków podczas pracy. Zaleta ta zostanie doceniona przez tych, którzy muszą godzinami prasować zasłony i zasłony żelazkiem bez uzyskania pożądanego efektu, ponieważ są one ponownie pomarszczone od ciągłego przesuwania. Teraz możesz po wypraniu i wysuszeniu tiulu od razu powiesić go na karniszu i dopiero wtedy włączyć parownice i przystąpić do pracy. Po drugie, jest niezastąpiony podczas prasowania markowych ubrań. Jeśli masz rzeczy o skomplikowanym kroju lub designie, ozdobione detalami ze skóry lub futra, koronkami, cekinami, cyrkoniami, nitami, parownica jest koniecznością. W przeciwieństwie do żelazka nie stopi ani nie zepsuje takiej biżuterii, jednocześnie wygładzając nawet najbardziej niedostępne miejsca. Po trzecie, działa delikatnie z różnymi rodzajami tkanin. Używając go unikniesz tak przykrych konsekwencji prasowania jak np. zagniecenia. Miłośnicy sztruksu, weluru i aksamitu będą mile zaskoczeni właściwością parownicy. Po czwarte radzi sobie z pracą, której żelazko nie może wykonać. Kurtek, płaszczy, kurtek puchowych, pogniecionych po długim przechowywaniu, nie można prasować żelazkiem. W takim przypadku staje się on po prostu niezastąpiony.

Parownica czy żelazko, co wybrać?

Nie ma sensu mówić o funkcjonalności żelazek, ponieważ wszyscy znamy je bardzo dobrze. Od ponad stu lat cieszy nas fakt, że żelazka mogą po prostu wygładzić zagniecenia. Należy zaznaczyć, że pojawienie się specjalnych powłok, eliminujących uszkodzenia tkanek, oraz zaopatrzenie żelazek w parę w dzisiejszych czasach to szczyt ewolucji tego urządzenia. Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas prasowania możemy uszkodzić tkaninę, niszcząc trwale nasz ulubiony element garderoby. Parownica, wykorzystując zasadniczo inną zasadę fizyczną, całkowicie eliminuje możliwość spowodowania nawet najmniejszego uszkodzenia koszuli czy sukienki. Ponadto ma bogaty zestaw dodatkowych funkcji, których nie może opanować żelazko.

Top