• 20 stycznia 2022

Efektywne i wygodne sprzątanie to na pewno marzenie każdego człowieka. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że regularnie na rynku pojawiają się różnorakie urządzenia, które mają to ułatwiać. Hitem w ostatnim czasie stały się między innymi mopy parowe. Kupując taki sprzęt, jeśli będzie dobrej jakości bardzo często nie chce się już wracać do tradycyjnych metod sprzątania.

Jak działa ten sprzęt i jak go wybrać?

Mop parowy z wyglądu podobny jest do pionowego odkurzacza. To urządzenie długie, wąskie, którym będzie się można wygodnie posługiwać jedną ręką. Głowica mopa na pierwszy rzut oka jest podobna do klasycznego mopa do podłóg. Mop parowy czyści za pomocą pary, która wydostaje się z urządzenia pod ciśnieniem. Znajduje się w nim zbiornik na wodę, w głowicy bojler, który doprowadza wodę do wrzenia i sprawia, że pojawia się para. W zależności od tego jaka będzie stosowana końcówka mamy albo mop do podłóg, albo do dywanów, a niekiedy także zrobić można mop do okien. W niektórych przypadkach pojawiają się także specjalne końcówki, którymi czyścić można np. fugi czy szczeliny i trudno dostępne miejsca. Strumień pary można regulować i tym samym dopasować do tego miejsca, które w danym momencie będzie czyszczone. Większość proponowanych nam urządzeń działa na prąd i podłączonych jest do gniazdka jednak takie, które mają akumulator również będzie można na rynku spotkać.

Czy mop parowy można stosować do każdej powierzchni?

Trudno będzie jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Na rynku jest bowiem wiele modeli jeśli chodzi o te urządzenia, niektóre maja regulację pary i można stosować je do większości powierzchni. Jednak mamy także takie modele, które ten dobór pary mają w mniejszym zakresie. I w takim przypadku nadają się one wyłącznie do wybranych powierzchni. Na pewno należy uważać na drewnianych podłogach, woskowanych oraz olejowanych. Tutaj jeśli chodzi o stosowanie pary to jej ilość powinna być minimalna. Należy także ograniczać stosowanie jej na parkietach i panelach słabej jakości. Podłogi drewniane jeśli będą potraktowane silnym strumieniem pary zaczną puchnąć. Natomiast nie będzie ograniczeń jeśli chodzi o stosowanie takiego mopa do mycia płytek czy kamienia. Mop parowy będzie się również bardzo dobrze sprawdzał do tapicerki i materiałowych mebli. Nie trzeba obawiać się o czyszczenie płyt ceramicznych, indukcyjnych, szyb. Można nim czyścić dywan, wykładziny. Tylko trzeba się liczyć z tym, że jeśli plamy będą zbyt trudne o usunięcia to może być konieczność używania odkurzacza piorącego.

Wybierając takie urządzenie trzeba będzie zwrócić uwagę na najważniejsze cechy, które będą decydować o tym jak ten sprzęt pracuje. Warto zwrócić uwagę na jego moc, ciśnienie wytwarzanej pary, wydajność jeśli chodzi o zbiornik na wodę oraz długość kabla, by ta czasami w przypadku pracy nas nie ograniczała. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele urządzeń każdy może wybrać atrakcyjny dla siebie sprzęt zarówno jeśli chodzi o jego techniczne możliwości jaki i też pod kątem ceny.

Top