• 20 stycznia 2022

Przed zbliżającym się grzewczym sezonem pewnie sporo osób zastanawia się na jaki nawilżacz powietrza się zdecydować. Suche powietrze powoduje ból gardła, kaszel, katar, drażni skórę, może zmniejszyć odporność dlatego faktycznie o dobrym nawilżaczu warto pomyśleć.

Nawilżacz parowy

Taki nawilżać działa w oparciu o grzałkę, która podgrzewa wodę i dzięki temu z urządzenia wydostaje się para wodna. Jest to urządzenie sprzedawane w niskiej cenie. Jednocześnie do stworzenia pary wodnej potrzebna będzie również wysoka temperatura więc niszczone są bakterie, które w wodzie mogą się gromadzić. W niektórych urządzeniach do wody można dodać olejek zapachowy i dzięki temu dodatkowo można uzyskać atrakcyjny aromat. Takie urządzenie jest jednak mało wydajne a jednocześnie zużywa dużo prądu.

Nawilżacz ultradźwiękowy

To urządzenie, które jak sama nazwa podpowiada wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody i produkują nawilżającą mgiełkę. Dzięki temu urządzenie jest wydajne i jednocześnie pracuje cicho. Natomiast nie sprawdzi się w miejscu, gdzie są zwierzęta, ponieważ słyszą one ultradźwięki i mogą się okazać dla nich drażniące. Jest to jednak dość interesująca propozycja, chętnie przez wiele osób wybierana. Minusem tego rozwiązania jest to, że trzeba regularnie wymieniać filtr odwapniający i czyścić sprzęt. Niestety nie ma tutaj też zabezpieczenia przed ewentualnym rozsiewaniem bakterii, które w wodzie się pojawią. Więc to na pewno istotny minus jeśli chodzi o ten sprzęt.

Nawilżacz ewaporacyjny

Trzeci typ jest wybierany dość chętnie bo gwarantuje wydajność i wysoki poziom higieny. Nawilżacz składa się ze zbiornika na wodę, wkładu nawilżającego oraz wentylatora. Nawilżacz zasysa powietrze znajdujące się w pokoju a potem przepuszcza przez matę ewaporacyjna i do pomieszczeń dostarcza w formie mgiełki. Ewaporacja jest bardzo dobra opcją, chętnie wykorzystaną jako, że oceniana jest jako naturalna metoda. Ryzyko nadmiernego nawilżenia jest małe, a wnętrze oczyszcza się z kurzu oraz pyłu. Trzeba jednak zauważyć, że takie urządzenia zazwyczaj są jednak droższe od innych tego typu sprzętów. Wadą może być to, że dość często będzie trzeba wymieniać maty ewaporacyjne i urządzenie pracuje tak, że jest mocno słyszalne.

Zadbaj o używany przez siebie nawilżacz. Jeśli chodzi o te urządzenia jakie są nam proponowane to możemy mówić o różnych mitach, które dotyczą tych sprzętów. Warto więc nieco więcej na ten temat się dowiedzieć. Zaczynamy od tego, że w powietrzu znajduje się wiele pyłu, kurzu, wirusów, bakterii, alergenów. Nawilżacz nie odpowiada za poprawę jakości powietrza a jeśli będzie źle wybrany to dodatkowo może również jeszcze pogorszyć sytuację. Jeśli zaniedba się regularne czyszczenie takiego urządzenia to można mieć więcej problemów z korzystania z takiego sprzętu niż pożytku więc faktycznie na takie sytuacje dość mocno powinno się uważać. Aby zadbać o odpowiednią jakość powietrza powinno się mieć do swojej dyspozycji również jonizator powietrza. Ewentualnie można kupować nawilżać z funkcją jonizacji.  

Top